Satürn GezegeniSatürn Güneş sisteminin güneşten uzaklık sırasına göre 6. gezegenidir. Büyüklük açısından Jüpiter’den sonra ikinci sırada gelir. Adını Roma tarım tanrısı Saturnus’tan alır. Arapça kökenli Zühal adı Türkçe’de giderek daha az kullanılmaktadır. Sekendiz olarak da bilinir. Çıplak gözle izlenebilen 5 gezegenden biri (diğerleri, Merkür, Venüs, Mars, ve Jüpiter) olarak eski çağlardan beri insanoğlunun dikkatini çekmiştir. Büyük ölçüde hidrojen ve helyumdan oluşmakta ve gaz devleri sınıfına girmektedir. Satürn, tüm gezegenler arasında yoğunluğu en düşük olanıdır. Su yoğunluğu ile karşılaştırıldığında 0.69 olan bu değer, Yerküre’nin yoğunluğunun % 12'si kadardır. Düşük yoğunluk, gezegenin akışkan yapısı ve kendi çevresindeki dönüş hızının yüksekliği ile birleşerek, Satürn’e ekvatorda geniş, kutuplarda basık elipsoid görüntüsünü vermektedir. Beyazlık derecesi (albedo) 0.47 olan gezegen, böylece yüzeyine düşen güneş ışığının yarıya yakınını görünür tayfta yansıtmaktadır. Ancak kızılötesi alandaki ışınım ölçüldüğünde, Satürn’ün Güneş’ten aldığı enerjinin 3 kat fazlasını dışarı yaydığı görülür. Bu nedenle gezegen, Güneş’e olan uzaklığına göre hesaplanan 71K’ den (-202°C) çok daha yüksek bir etkin sıcaklığa sahiptir ve 95K (-178°C) sıcaklığında bir kara cisim gibi ışır. Satürn’ün kendi içinde yarattığı bu enerji fazlası, gezegenin yerçekiminin etkisi ile yavaşça kendisi üzerine çökerek küçülmesi sırasında dönüştürülen potansiyel enerji ile açıklanmaktadır. Kelvin-Helmholtz mekanizması olarak adlandırılan ve daha sınırlı ölçüde Jüpiter’de de gözlenen bu olgu Satürn’ün yarattığı ısıl enerji fazlasını tek başına açıklamaya yeterli değildir. Ek bir mekanizma olarak, gezegenin yüzeye yakın katmanlarında hidrojen ile karışım halinde bulunan helyumun ağırlığı nedeniyle merkeze doğru süzülerek göç etmesi sırasında potansiyel enerjisinin bir kısmını açığa çıkarması önerilmektedir.

İç yapı

Gaz devleri, içerdikleri elementlerin oranlarına göre iki alt gruba ayrılırlar. Uranüs ve Neptün ‘buz’ ve ‘kaya’ oranı daha yüksek Uranian gezegenler grubundadır. Satürn ise Jüpiter ile birlikte, adını yine Jüpiter’den alan Jovian gezegenler grubu içindedir. Jovian gezegenlerin kabaca Güneş’i ve benzer yıldızları oluşturan maddeleri bu yıldızlardakine yakın oranlarda içerdiği düşünülür. 20. yüzyıl başlarından itibaren, gezegenlerin çap, kütle, yoğunluk, kendi etrafında dönme hızları, uydularının davranışları gibi verilerden yola çıkılarak iç yapıları hakkında ortaya atılan görüşler, daha sonra tayf ölçümsel çalışmalarla ve son otuz yıl içinde gerçekleştirilen birçok uzay aracı araştırması ile zenginleştirilmiş ve günümüzde oldukça tatminkar modeller geliştirilmiştir. Bu bilgiler çerçevesinde, Güneş sisteminin ilksel bileşenlerine paralel biçimde Satürn’ün kütlesinin büyük kısmını hidrojen ve helyumun oluşturduğu varsayılır. Hidrojen/Helyum kütle oranı 75/25 civarındadır. Daha ağır elementlerin Güneş Bulutsusu içindeki toplam payı %1 iken, hafif bir zenginleşme ile Satürn’de %3-5 arasında olabileceği hesaplanmaktadır.

Satürn Gezegeni

Bu yapı taşları özgül ağırlıklarına göre tabakalanmış durumdadır. Satürn’ün merkezinde demir ve ağır metallerle birlikte bunları çevreleyen daha hafif elementlerin oluşturduğu bir ‘buz’ ve ‘kaya’ tabakasından oluşan bir çekirdek bulunur. Gezegenin ileri derecedeki basıklığının nedeni olarak büyük ve yoğun bir çekirdek varlığı gösterilmektedir. Bazı hesaplamalar, gözlenen basıklık oranını sağlayabilmek için çekirdeğin gezegen kütlesinin dörtte biri kadar büyük bir kısmını oluşturması gerektiği sonucuna ulaşmaktadır. Bu, 25 Yer kütlesine sahip ve yarıçapı 10.000 kilometreyi aşan bir kaya, buz ve metal kütlesi anlamına gelir ve Satürn’ün ağır elementler açısından tahmin edilenden daha da zengin olabileceğini gösterir. Satürn’ün merkezinde sıcaklığın 12.000K, basıncın 10 megabar (10 milyon atmosfer) üzerinde olduğu tahmin edilir.

Çekirdeği çevreleyen alanda metalik hidrojenden oluşmuş manto tabakası yer alır. Hidrojen 3 ila 4 Mbar’dan daha yüksek basınçlarda devreye giren van der Waals kuvvetlerinin etkisi ile moleküler yapısını kaybederek metalik özellikler kazanır, ısıl ve elektriksel iletkenliği çok artar. Jüpiter’de olduğu kadar büyük olmayan bu katmanın, yaklaşık 20.000 km.lik bir kalınlıkla çekirdekten gezegen yarıçapının yarısı kadar bir uzaklığa yayıldığı sanılır. En dışta, gezegenin hacminin %90'ını oluşturan en az 30.000 km. kalınlığında moleküler hidrojen(H2) tabakası bulunur. Gezegenin yüzeyine yaklaşıldıkça basınç, ısı ve yoğunluk düşer, hidrojen sıvıdan gaza dönüşür ve giderek atmosfer olarak adlandırılabilecek ortama geçilir.

Bu şemada helyumun konumu çok iyi aydınlatılabilmiş değildir. Satürn atmosfer ve dış tabakalarında helyum oranının beklenenden çok daha az olduğu gözlenmiştir. Buna, Jüpiter’e oranla daha soğuk olan gezegende, helyumun en dıştan başlayarak yoğunlaşıp bir süper akışkan şeklinde gezegenin içine doğru yağdığı ve gezegen yüzeyindeki oranının gittikçe düştüğü şeklinde bir açıklama getirilmiştir. Bu olasılığın geçerli olması durumunda helyumun sıvı hidrojen tabakaları içinden geçerek manto ve çekirdek arasında ayrı bir katman oluşturması beklenir. Bugün, metalik hidrojen katmanının da sıvı nitelikte olduğu görüşü yaygın olarak kabul edilmektedir. Katı fazdaki bir manto tabakasının Satürn’ün ürettiği büyük ısıyı dışarı iletemeyeceği ve bu aktarım için madde akımına (konveksiyon) olanak sağlayan sıvı bir ortamın gerekli olduğu düşünülmektedir. Konveksiyon akımlarının katmanlar arasında ne ölçüde madde alışverişine izin verdiği bilinmemektedir. Güçlü yerçekiminin ve akışkan yapının sonuçta ağır elementleri sürekli olarak merkeze doğru çökmeye zorlayacağı tahmin edilmekle birlikte, buz ve kaya oluşturan bileşiklerin tümünün çekirdeğe hapsolmuş durumda olmayabileceği, bir kısmının metalik ve moleküler hidrojen katmanlarında eriyik halinde ya da askıda bulunabileceği varsayılabilir

Yayınlanma Tarihi : 25.01.2013 05:25:42

Satürn Gezegeni Yorumları
İsminiz 
Yorumunuz 
Güvenlik 
 Kırmızı renk ile yazılan sayıyı girin
   

20 Yorum Yapılmış "Satürn Gezegeni"

Elif naz

Cevap Sayısı: 0
ZAYDA ONDAN BAŞKA BÜYÜK GEZEGEN VAR MI? JÜPİTER

2018-05-26 / Kullanıcı oyu: 4,5

Su yaldlrak

Cevap Sayısı: 3
Satürnde su var ml? Orda uzaylı var ml?

2015-12-11 / Kullanıcı oyu: 4,5

Su Yaldırak

Cevap Sayısı: 1
SATÜRÜNDE NE VAR? ORAYA HİÇ ROBOT GÖNDERİLMİŞ Mİ? SATÜRÜN DE CANLI VAR MI? ONUN HALKASI TAŞTSN MI? RENGİ KIRMIZI MI? GÜNEŞ SİSTEMİNDE EN BÜYÜK GEZEGEN Mİ? UZAYDA ONDAN BAŞKA BÜYÜK GEZEGEN VAR MI? ASTRONOTLAR ORANIN NASIL BİRYER OLDUĞUNU NERDEN BİLİYOR?

2015-06-03 / Kullanıcı oyu: 4,5

Su Yaldırak

Cevap Sayısı: 0
satürün nasıl biryer Etrafındaki halkalar nasıl oluşmuş Onun gerçek rengi nedir

2015-05-06 / Kullanıcı oyu: 4,5

belinmeyen gezegen

Cevap Sayısı: 1
satürn de yaşasaydım ilk yapacam şey halkalarında yürümek

2014-12-25 / Kullanıcı oyu: 4,5

batuhan

Cevap Sayısı: 0
halka çok büyük

2014-03-20 / Kullanıcı oyu: 4,5

CENGİZ

Cevap Sayısı: 1
GÜNEŞ SİSTEMİMİZ İÇİNDE YAŞAMA EN VERİŞLİ YER SATÜRNÜN UYDUSU BEŞ HAVA KATMANI OKYANUS,DENİZLER VE GÖLLERLE ÇEVRİLİ TİTAN UYDUSUDUR İKİNCİ SIRADA MARS GEZEGENİ GELİR TİTAN UYDUSUNUN MARS GEZEGENİNDEN İKİ KAT DAHA UZAK OLMASI SEBEBİYLE İLK ÖNCE MARS GEZEGENİNE YOLCULUK DÜŞÜNÜLMEKTEDİR.

2013-09-23 / Kullanıcı oyu: 4,5

CENGİZ

Cevap Sayısı: 0
MARS GEZENİNDEN SONRA YAŞAMA EN ELVERİŞLİ OLARAK SATÜRNÜN EN BÜYÜK UYDUSU OLAN TİTAN GÖSTERİLİYOR. TİTANIN DÖRT HAVA KATMANI VE YÜZEYİNDE DENİZLER VE GÖLLER MEVCUT(TİTANA GÖNDERİLEN KEŞİF ARACI İLEDE ÇOK NET GÖRÜNÜYOR GÖLLER)

2013-09-22 / Kullanıcı oyu: 4,5

yunus emre

Cevap Sayısı: 0
annemin ensevdigi gezegen

2013-05-30 / Kullanıcı oyu: 4,5

banu

Cevap Sayısı: 0
hiç ödevime yardımcı olmadı

2013-05-21 / Kullanıcı oyu: 4,5

memet

Cevap Sayısı: 0
okumak kolay yazması zor

2013-05-20 / Kullanıcı oyu: 4,5

TARIK

Cevap Sayısı: 0
BU GEZEGENDE HAYAT VARMI?

2013-05-05 / Kullanıcı oyu: 4,5

berke

Cevap Sayısı: 0
benim annemin en sevdiği gezegendir.

2013-04-15 / Kullanıcı oyu: 4,5

Tuba

Cevap Sayısı: 0
Satürn benim çocukluğumdan beri hep hayranı olduğum gezegen...onun hakkında bilgi sahibi olmak güzel...

2013-03-29 / Kullanıcı oyu: 4,5

taha

Cevap Sayısı: 0
satürn enilgiç gezegen

2013-03-24 / Kullanıcı oyu: 4,5

şafak güler

Cevap Sayısı: 0
bence güzel,çok ama, çok uzunn.

2013-03-11 / Kullanıcı oyu: 4,5

feyza türkmen

Cevap Sayısı: 0
bence en güzel gezegen pülütondur.

2013-03-06 / Kullanıcı oyu: 4,5

tanju

Cevap Sayısı: 0
Acaba satürn de hayat var mı? Belkide...(kim bilebilirki,daha marsa gitmeye uğraşıyoruz... Uzay bilimcilere kolay gelsin

2013-02-25 / Kullanıcı oyu: 4,5

TAHA

Cevap Sayısı: 0
satürün gezegen en yakışıklı gezegen

2013-02-15 / Kullanıcı oyu: 4,5

Admin

Cevap Sayısı: 0
Satürn Gezegeni hakkında siz ne düşünüyorsunuz. Lütfen düşüncelerinizi bizimle ve diğer kullanıcılar ile paylaşın, Satürn Gezegeni konusunu geliştirmemize ve en doğru bilgileri sunmamıza yardımcı olun.

2013-01-28 / Kullanıcı oyu: 4,5

#Gizlilik İlkeleri | Güvenlik İlkeleri | İletişim | Site Haritası |RSS Kaynağı| Yardım Forumları

Gezegenler, Sitede yer alan grafiklerin tüm hakları saklıdır. Kopyalayanlar hakkında yasal işlem yapılacaktır. Sitede yer alan bilgiler sadece bilgilendirme amaçlı olup, kullanımına, uygulanmasına, satın alınmasına, delil gösterilmesine veya tavsiye edilmesine aracılık etmez. Sitemizdeki bilgiler, hiç bir zaman kesin bilgi kaynağı olmayıp, kullanıcılar tarafından eklenmiştir veya yorumlanmıştır. buradaki bilgiler sitemizin asıl görüşlerini içermeyebileceği gibi hiçbir taahhüt ve tavsiye yerine de geçmez.

DMCA.com

Temmuz - 2018