Neptün Gezegeninin Özellikleri
19 Haziran 2024

Neptün Gezegeninin Özellikleri

Neptün, Güneş Sistemi'nin sekizinci gezegenidir. Plüton'un gezegen statüsünden çıkarılıp cüce gezegen olarak kabul edilmesinden sonra, Neptün Güneş Sistemi'nin en uzak gezegeni olma unvanını geri kazanmıştır. Adını Roma mitolojisindeki deniz tanrısı Neptunus'tan almıştır (Yunan mitolojisinde Poseidon olarak bilinir). Neptün, 23 Eylül 1846'da Berlin Gözlemevi'nde Johann Gottfried Galle tarafından keşfedilmiştir.

Neptün'ün Fiziksel Özellikleri

Neptün, büyük sayılabilecek bir gezegendir. Kütle olarak Satürn ve Jüpiter'den sonra üçüncü sırada, çap olarak ise Satürn, Jüpiter ve Uranüs'ten sonra dördüncü sıradadır. Kütlesi Dünyanın yaklaşık 17 katıdır. Yarıçapı yaklaşık 24,622 km, Güneşe olan uzaklığı 4.5 milyar km'dir. Kendi ekseni etrafındaki dönüşünü 16 saatte, Güneş çevresinde dönüşünü ise 164.8 yılda tamamlar. Yüzey sıcaklığı ise -220°C civarındadır.

Neptün'ün Yapısı ve Atmosferi

Güneşe olan uzaklığı sebebiyle Neptün gezegeni hakkında çok kesin bilgiler bulunmamakla beraber, genel yapısının bir buz devi olduğu söylenebilir. Yapı itibariyle Uranüs'e çok benzeyen Neptün gezegeninin atmosferi ağırlıklı olarak hidrojen ve helyum, az miktarda hidrokarbon ve azot, su, amonyak ve buz içerir. Neptün gezegeninin buz devi diye adlandırılmasının sebebi, iç katmanlara kadar yapısının hep buz veya kayaçlardan ibaret olmasıdır. Gezegene mavi rengini veren, yüzeyindeki metan tabakasıdır.

Neptün'ün Hava Durumu ve İklim

Neptün gezegeni, rüzgarlı havalar sebebiyle çok fırtınalı bir yüzeye sahiptir. Güneş ışınlarını alış açısından dolayı bir yarımküre diğerinden daha sıcak olmaktadır. Bunun sebebi sıcaklığa bağlı olarak metan gazlarının gezegen içinde salınım yapmasıdır. Ayrıca, Güneş etrafındaki dönüş süresinin uzun olması sebebiyle Neptün gezegeninde mevsimler yaklaşık 40 yıl sürer.

Neptün'ün Keşfi

Neptün gezegeni, yukarıda bahsedildiği gibi 23 Eylül 1846 gecesi Berlin Gözlemevi'nde Johann Gottfried Galle tarafından keşfedilmiştir. Bunun öncesinde Galileo, Alexis Bouvard, John Couch Adams gibi ünlü astronomlar da Neptün üzerinde çalışmış veya şans eseri Neptün gezegenini görmüşlerdir. Ancak Galle'in keşfine kadar yapılan çalışmalar ya bir sonuç vermemiş ya da Neptün gezegenini gözlemleyenler onu bir yıldız olarak değerlendirip gezegen olduğunu fark edememişlerdir. Neptün gezegeni hakkındaki ilk ciddi araştırma matematiksel hesaplar yoluyla yapılmıştır. Uranüs'ün yörüngesinin tahmin edilenden farklı olması, araştırmacıları uzun süre düşündürmüştür ve Alexis Bouvard, bu yörünge farklılığına Uranüs'ten başka bilinmeyen bir cismin kütle çekiminin sebep olacağını tahmin ederek araştırmalarını ve hesaplamalarını bu yönde yapmıştır.

Neptün'ün Uyduları

Neptün gezegeninin bilinen 14 uydusu vardır. Bunlardan en meşhuru ve en büyüğü Triton'dur. Diğer uydulardan ve Neptün gezegeninden farklı olarak ters yörüngede döner. Bu durum sebebiyle araştırmacılar, Triton'un zamanında Neptün gezegeni tarafından sonradan yakalanmış bir gök cismi olduğunu düşünmektedir. Triton dışında Neptün gezegeninin bilinen uyduları şunlardır:

  • Nereid
  • Proteus
  • Naiad
  • Thalassa
  • Despina
  • Galateia
  • Larissa
  • S/2004 N
Neptün'ün İsimlendirilmesi

Neptün gezegenine ismini, keşfi için önemli matematiksel hesaplamalar yapan Urbain Le Verrier vermiştir. Gezegeni fiilen Galle keşfetmiş olsa da, Neptün gezegeni için çalışma yapmasını Galle'den rica eden ve öncesinde kendi hesaplamalarını geliştirip araştırmanın önemli bir aşamasını kateden kişi Le Verrier'dir.

Sizden Gelen Sorular / Yorumlar

İlk soruyu siz sormak istermisiniz?

Soru Sor / Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Dünya Gezegeni

Dünya Gezegeni

Gezegenlerin Oluşumu

Gezegenlerin Oluşumu

Popüler İçerikler

Mars Gezegeni

Mars Gezegeni

Editörün Seçtiği

Merkür Gezegeni

Merkür Gezegeni

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Satürn Gezegeni

Satürn Gezegeni

Kutup Yıldızı Türleri ve Özellikleri

Kutup Yıldızı Türleri ve Özellikleri

Sirius Gezegeninin Özellikleri

Sirius Gezegeninin Özellikleri

Neptün Gezegeninin Özellikleri

Neptün Gezegeninin Özellikleri

Uranüs Gezegeni

Uranüs Gezegeni